Provinssekreterarens rapport feb 2009
Jesus sade vid några olika tillfällen: ”Be skördens Herre, att han sänder arbetare i sin stora skörd.” Att då få se hur Herren förbereder unga människor för att gå i hans tjänst är mycket stort. Från min ”utsiktspunkt” får jag se åtskilliga sådana. Om vi sedan får vara med att sända dem i präst- eller diakontjänst blir ytterligare ett tacksägelseämne.
Biskopsval
Med anledning av att biskop Arne Olsson av åldersskäl begärt att få bli befriad från sitt uppdrag skall biskopsval hållas i Missionsprovinsen i år. En biskopsvalskommitté är tillsatt. Prästkollegiet nominerar biskopskandidater. Detta beräknas ske i anslutning till prästmötet den 25 maj. I mitten av juni kan vi räkna med att nomineringen är avslutad och namnen på biskopskandidater offentliggörs. Vid augustisammanträdet behörigförklarar konsistoriet kandidaterna.
Biskopsval är beslutat skall äga rum i anslutning till årets provinskonvent. Det är ledamöterna i provinskonventet, som väljer.
Biskopsbrev
Vid Missionsrådets senaste sammanträde beslutades att understödja biskoparnas önskan att skriva och sända ut ett biskopsbrev i frågan om äktenskap och samliv. På riksdagens bord ligger nu motionen om könsneutral äktenskapslagstiftning. Detta är ett grundskott både mot samhället och mot Guds givna skapelseordningar. Svenska kyrkan ”sopar mattan” och röjer väg för denna ordning genom tidigare beslut om välsignelse av partnerskap liksom genom det förslag till nytt vigselritual, som kommer nästa kyrkomötes bord.
Missionsprovinsens biskopar skriver nu ett biskopsbrev, som är tänkt att sändas till att alla präster i Svenska kyrkan, alla kyrkoråd, biskoparna, kyrkostyrelsens och kyrkomötets ledamöter. Det skall också sändas till riksdagens ledamöter och media för kännedom.
Präst- och diakonvigning
Vid förra årets sista konsistoriesammanträde behörigförklarades Claes Hwass, Uppsala, för diakonvigning. Lutherstiftelsen i Finland har bett om prästvigning för två prästkandidater i vår. Missionsrådet har tillsammans med biskop Arne Olsson beslutat att hålla präst- och diakonvigning den 16 maj i år. Detta kommer att ske i anslutning till det årsmöte, som Missionsprovinsens stödförening kommer att inbjuda till den 15-16 maj. Mer om detta i nästa Sändebrev, som förväntas utkomma i mars. Konsistoriet liksom Missionsrådet beräknas sammanträda den 15 maj.
Lutherstiftelsens missionscentrum
I mars månad inbjuder Lutherstiftelsen i Finland till invigning av sitt nya missionscentrum i centrala Helsingfors. Lutherstiftelsen har på mindre än tio år vuxit från ingenting till en livskraftig rörelse med en lång rad växande församlingar (koinonior) och ett växande antal präster. Genom en stor donation har man kunnat köpa en stor lokal i Helsingfors, som nu snart är färdig för invigning. Här blir kontor för dekan, teologisk sekreterare, kanslist och missionssekreterare. Här blir bibliotek liksom ett kapell och undervisningsrum mm. Det är inte avsett som kyrka. Söndagarnas gudstjänst kommer fortsatt att hållas i Adventistkyrkan. Här samlas nu normalt varje söndag över 200 människor. Vi räknar med att kunna i nästa Sändebrev rapportera mer om detta.
Luther Plaza
Det är namnet på det nya huvudkontor, som ELCK, den lutherska kyrkan i Kenya, inviger den 27 februari. Det har nyligen kommit ett brev till oss från biskop Walter Obare med en inbjudan om att delta vid denna kyrkans högtidlighet. Men med tanke på både tid och pengar har vi inte möjlighet att med så kort varsel sända någon till Nairobi.
Förnyade kontakter med Missourisynoden
Vår administratör, tillika biskopens adjunkt, pastor Jakob Okkels, hade möjlighet att på Missionsprovinsens uppdrag besöka ett stort teologiskt symposium vid Concordia Theological Seminary i Fort Wayne, Indiana, U.S.A. Genom ett intensivt förberedelsearbete av en Missionsprovinsens verkliga understödjare i U.S.A., PhD Chris Barnekov, blev Jakobs besök en god möjlighet till kontakter åt olika håll inom Missourisynoden, som är en av de största bekännelsetrogna kyrkorna i världen. Dr Barnekov har nyligen gått i pension och sålt sitt hus i Washington D.C. och köpt ett nytt alldeles invid seminariets ”campus”. Detta har han byggt om för att kunna erbjuda skandinaviska studenter ett mycket billigt boende för att kunna studera vid seminariet. Huset har fått namnet ”Scandinavia House”.
Samtidigt arbetar han för att skapa kontakter och stöd för både Missionsprovinsen och Församlingsfakulteten. Läs Jakob Okkels redogörelse på annan plats i Sändebrevet.
Böneämnen
Det som ovan skrivits om det som hänt och beräknas hända ger anledning till bön. Jag vill med dessa rader vädja om förbön Missionsprovinsen i dess fortsatta framväxt i Skandinavien, för biskopsvalet, för vännerna i Kenya och U.S.A. och på andra håll i världen. ”Bed och ni skal få …”
Bengt Birgersson2012-02-09
10:30 -
16:00
Liturgikommittén
2012-02-24
15:00 -
21:00
Missionsråd
2012-02-25
09:00 -
16:00
Missionsråd
|


